З травня 2022 року на товарно-сировинних біржах почалася реалізація пиломатеріалів. Успішний формат торгівлі необробленою деревиною довів ефективність реформ, які впроваджувалися державою з 2019 року. На старті були змінені стандарти якості, а у 2021 році набула чинності закони, що регламентують роботу торговельних майданчиків.
Дозвіл на торгівлю пиляними матеріалами дає держава. Для цього необхідно пройти перевірку та отримати відповідні ліцензії. На сьогодні на вітчизняному ринку працює декілька платформ, що мають право організовувати та проводити електронні торги пиломатеріалами.
Новий формат продажу пиляної деревини
Експерт галузі, голова асоціації «Біржові та електронні майданчики», О. Падалка роз’яснює особливості нового ринкового механізму. Детально думку аналітика можна вивчити на інформаційному порталі https://www.epravda.com.ua/columns/2022/09/26/691882/. Продаж лісоматеріалів на е-аукціонах розпочався понад рік тому, але мова йшла переважно про необроблену деревину. За цей період ефективність такого механізму довели показники прибутків та постійне зростання кількості учасників торгів. Навіть під час введення воєнного стану попит на ліс не зменшився, а електронні аукціони після невеликої перерви почали роботу у звичному режимі.
Причини псевдокритики реформи
Реформування викликало неоднозначну реакцію серед виробників та експертів. Причина проста – нові формати продажів ламали звичні схеми, які передбачали корупційну складову та тіньові домовленості. Лісгоспи реалізували не тільки кругляк, а й пиломатеріали. Вартість на них виробник визначав самостійно, не враховуючи об’єктивних ринкових тенденцій. При цьому придбати дефіцитний товар могли лише обрані бізнесмени, які погоджувалися на участь у корупційних схемах. Різницю між реальною вартістю та задекларованою чиновники лісових господарств використовували на власний розсуд.
Принципи прозорості електронних аукціонів
Оновлений формат продажів ґрунтується на принципах чесності та прозорості.
- Електронні торги є відкритим та публічним заходом, дані про який можна дізнатися заздалегідь. Інформацію про дату проведення е-аукціону, виробників розміщено на офіційних біржових сервісах.
- Переможець аукціону визначається автоматично. Ним стає учасник, який запропонував найбільшу ціну та виконав умови продавця.
- Формування підсумкової вартості відбувається максимально прозоро. Аукціон проводиться згідно з регламентом, за виконанням якого уважно стежать менеджери.
Рівні права для всіх учасників
Доступ до дефіцитних лотів після реформи галузі перестав бути проблемним питанням для підприємців, які прагнуть вести бізнес на законних підставах. Взяти участь в електронних торгах може кожен, хто пройшов реєстрацію та акредитувався на біржі. Також потрібно сплатити оренду торговельного майданчика та гарантійний внесок.
Гарантом при укладанні угод виступає товарно-сировинна біржа. Вона також передає дані порушників державному регулятору.